سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

 

 

سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

سنگ آهن جزو سنگ ها و مواد معدنی است که فلز آهن را می توان از آن استخراج کرد. سنگ آهن معمولاً غنی از اکسیدهای آهن هست و از نظر رنگ خاکستری تیره، زرد روشن یا بنفش عمیق تا قرمز زنگ زده متفاوت می باشد. آهن معمولاً به صورت مگنتیت (Fe) یافت می شود.

مواد سازنده ی سنگ آهن:

سنگ آهن حاوی مقادیر بسیار زیادی هماتیت یا مگنتیت (بیشتر از حدود ۶۰٪ آهن) به عنوان “سنگ طبیعی” یا “سنگ معدن حمل مستقیم” شناخته می شود؛ به این معنی که می تواند مستقیماً در کوره های منفجر آهن تولید شود. سنگ آهن ماده اولیه ای است که برای ساخت آهن خوک مورد استفاده قرار می گیرد، که یکی از مواد اولیه اصلی برای تولید فولاد است – برای ساخت فولاد ۹۸٪ از سنگ معدن استخراج شده استفاده می شود. در واقع، استدلال شده است که سنگ آهن “نسبت به هر کالای دیگر، بجز شاید نفت” در اقتصاد جهانی تاثیر گذار است.

سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن
سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

تاریخچه ی سنگ آهن:

آهن فلزی تقریباً ناشناخته بر روی سطح زمین بود و به جز آلیاژهای نیکل آهن نشات گرفته از شهاب سنگ ها و اشکال بسیار نادر از زنونولیت های، گونه ی شناخته شده ی دیگری وجود نداشت.

تصور می شد که خود شهاب سنگ های دارای آهن از اجسام ستاره ای به قطر بزرگتر از ۱۰۰۰ کیلومتر منشأ گرفته اند. سرانجام منشأ آهن را از طریق همجوشی هسته ای در ستارگان تشخیص دادند و تصورشان بر این بود که آهن، در ستاره های در حال مرگ خیلی بزرگ موجود هستند و در اثر فروپاشی یا منفجر شدن به عنوان ابرنواخترها شناخته می شوند. اگرچه آهن چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین است که حدود ۵٪ زمین از آن تشکیل شده است، اما اکثریت قریب به اتفاق عناصر تشکیل دهنده ی سنگ آهن، کربنات سیلیکات یا به ندرت کربنات است. موانع ترمودینامیکی جداسازی آهن خالص از این مواد معدنی بسیار نیرومند و انرژی بر است، بنابراین در درجه اول آهن مورد استفاده در صنایع انسانی از مواد معدنی اکسید آهن نسبتاً نادر و هماتیت استفاده می کنند.

قبل از انقلاب صنعتی، بیشتر آهن از سنگ معدن گوتیت در باتلاق ها در دسترس بود؛ به عنوان مثال انقلاب آمریکا و جنگ های ناپلئونی.

جوامع ماقبل تاریخ از laterite بعنوان منبع سنگ آهن استفاده می کردند. از نظر تاریخی، بیشتر سنگ آهن مورد استفاده جوامع صنعتی از ذخایر غالباً هماتیت با درجه خلوص حدود ۷۰٪ آهن استخراج شده است. این رسوبات معمولاً به “سنگ معدن حمل مستقیم” یا “سنگ معدن طبیعی”نامیده می شوند. پس از جنگ جهانی دوم، افزایش تقاضای سنگ آهن، همراه با کاهش سنگ معدن هماتیت با درجه بالا منجر به توسعه منابع سنگ آهن درجه پایین تر و در اصل باعث روی آوردن به استفاده از مگنتیت و تاکونیت شد.

انواع سنگ آهن:

روش های استخراج سنگ آهن با توجه به نوع سنگ معدن متفاوت است. بسته به کانی شناسی و زمین شناسی، رسوبات سنگ معدن نیز متفاوت می باشد. در حال حاضر چهار نوع اصلی رسوب سنگ آهن وجود دارد که کاربردی تر از انواع دیگر هستند و قیمت بیشتری هم دارند.

مشاهده کنید »

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

این ۴ نوع سنگ آهن عبارتند از مگنتیت، تیتانومگنتیت، هماتیت سنگین و رسوبات سنگ آهن هستند.

گلوله های تاکونیت پردازش شده با اکسیداسیون سطح مایل به قرمز در صنعت فولاد سازی استفاده می شوند.

 

سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن
سنگ آهن و عواقب خام فروشی آن

 سنگ های معدنی یا همان آهن باند (BIF) سنگ های رسوبی هستند که حاوی بیش از ۱۵٪ آهن هستند و به طور عمده از مواد معدنی ریز آهن و سیلیس (به عنوان کوارتز) تشکیل می شوند. آهن باند ها به طور انحصاری در سنگ های پرکامبرین یافت می شوند؛ این نوع سنگ آهن ها معمولاً ضعیف هستند و به شدت دگرگون می شوند. سنگ های معدنی ممکن است حاوی آهن در کربنات ها (سایدریت یا آنکریت) یا سیلیکات ها (مینوزوتیت، گرینالیت یا گرونریت) باشند، اما در معادن استخراج شده به عنوان سنگ آهن، اکسیدها (مگنتیت یا هماتیت) ماده معدنی اصلی سازنده ی سنگ آهن هستند. سازندهای آهن باند در آمریکای شمالی به عنوان تاکونیت شناخته می شوند.

استخراج سنگ آهن
استخراج سنگ آهن

استخراج سنگ آهن:

استخراج معادن شامل جابجایی مقادیر عظیمی از سنگ معدن و پسماند آن است. زباله ها به دو صورت، سنگ بستر غیر معدنی موجود در معدن (که به مالچ معروف است) و مواد معدنی ناخواسته که جزئی ذاتی از سنگ معدن هستند (باند)وجود دارند. مالچ را در زمین های مین گذاری شده می ریزند و آن ها را منفجر می کنند و باند را در طی مراحل سودآوری از سنگ آهن جدا می کنند و به عنوان باطله بر می دارند. بام تاکونیت بیشتر از دسته ی کوارتزهای معدنی است که از نظر شیمیایی بی اثرند. این ماده در استخرهای بزرگ و تنظیم آب ذخیره می شود.

عواقب فروش سنگ آهن خام
عواقب فروش سنگ آهن خام

عواقب فروش سنگ آهن خام:

ایران به دلیل داشتن معادن طبیعی سنگ آهن، یکی از تولید کنندگان بزرگ در صنعت آهن و فولاد می باشد. اما فروش سنگ آهن به صورت خام عواقبی نیز دارد که بر روی صنایع بالا دستی نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضع عوارض ۲۵ درصدی برای فروش سنگ آهن خام خبر داد. وزیر صنعت و معدن دلیل این کار را این گونه بیان کرد که: ” عوارض برای مواد خام گذاشته شده تا صنایع بالا دستی آن به وجود آید.”  زیرا اگر بخواهیم به همین شکل و بدون عوارض مواد خام را صادر کنیم، صنایع بعدی آن به وجود نمی‌آید و به همین دلیل عوارض روی صادرات سنگ آهن گذاشته شد. این کار اگرچه سودده و پر بازده است اما بر روی صنایعی که سنگ آهن مواد اولیه ی مورد نیاز آن ها می باشد تاثیر مخربی دارد.

علیزاده با اشاره به اعمال عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن خام اظهار داشت: جلوگیری از خام‌فروشی یکی از مباحثی است که همیشه در کشور مطرح است، هرچه زنجیره تولید در داخل تکمیل شده و مواد خام در کشور فرآوری شوند از یکسو ارزش افزوده بیشتری بر روی کالا ها ایجاد می‌شود و از سوی دیگر اشتغال زایی نیز برای کشور به همراه دارد.

سنگ آهن قلب تپنده ی صنعت فولاد می باشد و افزایش صادرات آن به سایر کشورها در ماه‌های اخیر، برخی از تولیدکنندگان داخلی فولاد دچار مشکل شده‌اند، بنابراین وزارت صمت به منظور حل این مشکل برای صادرات سنگ آهن عوارض ۲۵ درصدی اعمال کرد.

انواع استاندارد ساخت میلگرد

انواع استاندارد ساخت میلگرد

استاندارد ساخت انواع میلگرد

میلگرد چیست؟

میلگرد ها، میله های تقویت کننده فولادی هستند که برای بهبود مقاومت کششی بتن در برابر حوادثی مانند زلزله استفاده می شوند؛ زیرا بتن در برابر فشار نیروی تنش بسیار ضعیف است، گرچه مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد. از فولاد فقط به عنوان میلگرد استفاده می شود زیرا کشیدگی فولاد به دلیل دمای زیاد (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن است.

جدول زیر استاندارد های مختلف ساخت میلگرد را نمایش می دهد.

 

استاندارد ساخت انواع میلگرد

استاندارد آمریکایی (ASTM A 615) استاندارد اروپایی (DIN 488) استاندارد انگلیسی BS4449: 1997 استاندارد هند (IS: 1786)
Grade 75 (520) BST 500 S GR 460 A Grade Fe – ۴۱۵, Fe – ۵۰۰, Fe – ۵۰۰D
Grade 80 (550) BST 500 M GR 460 B Grade Fe – ۵۵۰

جدول ۱: استاندارد های مختلف ساخت میلگرد

آیین نامه ACI 318-14:

این آیین نامه برای ساخت میلگرد فولادی از استاندارد ASTM استفاده می کند و میلگرد های آجدار بر اساس این آیین نامه ساخته می شوند. فولاد ASTM A615  در دو رده ی MPa 420 و MPa 280 می باشد. نوع دیگری از فولاد کم آلیاژ نیز وجود دارد که ساخت آن از استاندارد ASTM A706  پیروی می کند و در دو رده ی MPa550 و MPa420 ساخته می شود. این استاندارد برای فولاد ریلی، فولاد کم کربن و فولاد زنگ نزن نیز به صورت زیر می باشد.

 • فولاد ریلی: ASTM A966 که در رده های MPa420 و MPa 280 وجود دارد.
 • فولاد زنگ نزن: ASTM A955 که در سه رده ی MPa280 و MPa420 و MPa550 وجود دارد.
 • فولاد کم کربن-کروم: ASTM A1035 که در دو رده ی MPa830 و MPa690 وجود دارد.

استاندارد ساخت میلگرد در ایران:

همان طور که در جدول بالا طبقه بندی کردیم استاندارد های خاصی برای ساخت میلگرد در کشور های مختلف وجود دارد به دسته بندی بالا استاندارد نیوزلند، استرالیایی و روسی را نیز اضافه کنید. در کشور ما بسته به نوع شرایط محیطی و هم چنین نوع سازه ۳ استادارد مختلف وجود دارد. شایان ذکر است که وزن هر میلگرد در واحد طول ( ۱ متر) برای هر رده در استاندارد های مختلف هیچ تفاوتی ندارند و فاکتوری که در حال تغییر است مقاومت تسلیم و مقاومت گسیختگی می باشد.

استاندارد ساخت انواع میلگرد
استاندارد ساخت انواع میلگرد

اولین استانداردی که قصد بررسی آن را داریم، استاندارد روسی می باشد.

استاندارد روسی:

میلگرد مورد نیاز کشور ما در کارخانجات ذوب آهن و فولاد مبارکه در اصفهان تامین می شود. اولین ارائه دهنده ی استاندارد روسی در ایران شرکت ذوب آهن اصفهان بود. این استاندارد از مدل GOST 5781 پیروی می کند و تا سال های زیادی در ایران کاربرد داشت. طبق دسته بندی این استاندارد میلگرد ها به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند. این میلگرد ها در نمره ی ۴۰ تولید می شوند.

گروه نوع تنش جاری شدن

(Kg/cm2)

تنش گسیختگی

(Kg/cm2)

تغییر شکل نسبی در هنگام گسیختگی
A-1 میلگرد ساده ۲۳۰۰ ۳۸۰۰ ۲۵%
A-2 میلگرد آجدار ۳۰۰۰ ۵۰۰۰ ۱۹%
A-3 میلگرد کلاف ۴۰۰۰ ۶۰۰۰ ۱۴%

آیین نامه بتن ایران:

در آیین نامه ی آبا ( آیین نامه بتن ایران) آرماتور های طولی یا همان میلگرد ها به ۵ دسته تقسیم می شوند. طبق این آیین نامه نیروی مقاومت تسلیم آرماتور بر حسب نیوتن بر متر مربع می باشد. حداقل مقاومت تسلیم آرماتور ها به صورت زیر می باشد.

S240 – S340 – S400 – S500

 

 طبق این آیین نامه مقاومت تسلیم آرماتور ها در اعضای قاب های مقاوم در برابر زلزله، نباید بیشتر از ۴۰۰ مگا پاسکال در نظر گرفته شود. مقاومت کمتر از ۴۰۰ مگا پاسکال باعث ضعف ساختمان در برابر زلزله . مقاومت بیشتر از ۴۰۰ پاسکال باعث افزایش هزینه و بار مرده روی سازه می شود. پس باید توجه داشت که این عدد یک مقدار بهینه باشد.

استاندارد دیگری که در ایران وجود دارد آیین نامه آبا می باشد.

استاندارد ملی ایران:

استاندارد ملی ایران در سال ۱۳۶۹ برای اولین بار توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین وگرد آوری شد. این استاندارد به شماره ISIRI 3132 تحت عنوان ” میلگرد های فولادی گرم نورد برای تسلیح بتن- ویژگی ها و روش های آزمون- نام گذاری شد. استاندارد ملی ایران برای ساخت میلگرد های گرم نوردیده، برگرفته از استاندارد کشور های زیر است؛

 • مرجع اروپا EN
 • آلمان DIN
 • ژاپن GIS
 • آمریکا ASTM

و استاندارد جهانی ISO می باشد. این استاندارد برای دومین بار در سال ۱۳۹۲ مورد بازبینی قرار گرفت و یک سری تغییرات روی آن اعمال شد. هدف از تدوین این استاندارد، داشتن یک خط و مشی معین  تعیین ویژگی ها و روش های آزمون میلگرد های فولادی گرم نورد آجدار و ساده و کلاف برای جبران ضعف بتن در برابر نیروی  تنش زلزله بود. از سال ۱۳۷۱ به بعد تمام تولید کنندگان میلگرد در ایران موظف به اجرای این استاندارد در ساخت سازه های بتنی شدند.

در ویرایش جدیدی که در سال ۹۲ بر روی این استاندارد اعمال شد، فولاد گرم نوردیده چه به صورت ساده و چه آجدار با سطح مقطع گرد که به صورت کلاف یا شاخه ای بسته بندی می شوند، به ۴ دسته ی کلی تقسیم می شوند؛ این دسته ها در بازار با نام های میلگرد A1، A2، A3 و A4 شناخته می شوند. این اعداد در نام گذاری میلگرد ها مشخصه ی مقاومت تسلیم در هر نوع از میلگرد هستند.

طبقه بندی علامت مشخصه
میلگرد ساده ساده ۲۴۰
میلگرد آجدار مارپیچ ( یکنواخت یا دوکی)

 

آجدار ۳۴۰
آجدار ۳۵۰
میلگرد آجدار جناغی ( یکنواخت یا دوکی)

 

آجدار ۴۰۰
آجدار ۴۲۰
میلگرد آجدار مرکب ( دوکی)

 

آجدار ۵۰۰
آجدار ۵۲۰
 

 

 

سایر قوانین موجود در استاندارد ملی ایران:

سایر اطلاعات و قوانین موجود در این استاندارد، شامل شرح کاملی از روش های آزمون میلگرد، نمونه برداری، بسته بندی، اطلاعات لازم برای درج در شناسنامه ی میلگرد ها، نشانه گذاری و علامت ها، گواهینامه و شرایط جوشکاری برای انواع خاص میلگرد می باشد.

انواع استاندارد ساخت میلگرد
انواع استاندارد ساخت میلگرد

عکس بالا نمونه ای از شناسنامه ی الصاقی بر روی میلگرد های ساخته شده با استاندارد ملی ایران می باشد.

استاندارد ساخت میلگرد در سایر کشور ها:

انجمن ASTM آمریکا برای تولید انواع میلگرد های ساده و آجدار استاندارد های مختلفی ارائه داده است که عبارتند از:

 • میلگرد های کم آلیاژ با استاندارد ASTM A706
 • فولاد ریلی با استاندارد ASTM A996
 • میلگرد های کم کربن با استاندارد ASTM A1035
 • میلگرد های زنگ نزن با استاندارد ASTM A955

هر کدام از این استاندارد ها برای طبقه ی خاصی از میلگرد ها با ویژگی های منحصر به فرد می باشد. استاندارد های دیگر نیز مانند استاندارد ACI(318-14)  از استاندارد ASTM  پیروی می کنند.

 1. استانداردهای صنعتی ژاپن(JIS G3112)
 2. مؤسسه استانداردهای آلمان(DIN 488)
 3. مؤسسه استانداردهای بریتانیا(BSI BS4449)
 4. استاندارد ایالات متحده(ANSI/AWS D1/4)
 5. سازمان بین المللی استانداردISO (6935)
 6. آیین نامه بتن کانادا(CSA-A23.3-04)
 7. آیین نامه استرالیا برای میلگردهای آجدار

انواع میلگرد و تفاوت و شباهت های آن ها

انواع میلگرد و تفاوت و شباهت های آن ها

انواع میلگرد و تفاوت و شباهت های آن ها

با سلام ، امروز با مقاله ی جدیدی در خدمت شما هستیم.

قبلا در مورد انواع خاموت مقاله ای منتشر کردیم و این بار قرار است در مورد میلگرد و انواع آن بحث کنیم.

 

انواع میلگرد

انواع میلگرد
انواع میلگرد

مقدمه ای در مورد میلگرد ها:

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع میلگرد و کاربرد هر یک از آن ها در صنعت راه و ساختمان صحبت کنیم. در مقاله ی میلگرد و کاربرد آن در مورد بتن ها و مقاومت شان صحبت کردیم. مقاومت فشاری بتن فوق العاده است. برای خرد کردن بتن نیاز به یک نیروی باور نکردنی است. با این وجود، بتن از نیروی کششی نسبتا ضعیفی برخوردار است. یک نیروی نسبتا ضعیف می تواند باعث ترک خوردن یا خرد شدن آن شود. برای مقاوم سازی بتن در برابر نیروی برشی ناشی از زلزله از میلگرد آرماتور استفاده می کنند.

میلگرد یک آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد است و فولاد، میلگرد نامیده می‌شود. البته در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های ‌شکل‌ ناودانی‌ یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود. ادامه مطلب

انواع خاموت و معرفی آن ها

انواع خاموت و معرفی آن ها

انواع خاموت

انواع خاموت و معرفی آن ها

خاموت و دلایل به وجود آمدن آن:

خاموت، نوعی میلگرد آرماتور عرضی است که برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور های طولی از آن استفاده می کنند. شاخه ای از میلگرد را با خم ۹۰ یا ۴۵ درجه، خاموت می نامند. این قطعه ی فلزی در مقاوم سازی سازه های بتنی نقش مهمی را اجرا می کند.

در زلزله ی ۱۹۷۱ که در ژاپن اتفاق افتاد، به دلیل عدم تحمل فشار ناشی از نیروی پیچشی زلزله توسط آرماتور های طولی، ساختمان های زیادی دچار از هم گسیختگی شدند. در جریان این اتفاق خسارات جبران ناپذیر زیادی به این کشور تحمیل شد. فرو ریختن پل ها و خرابی ساختمان ها فقط یک بخش از ماجرا بود. افراد زیادی در زیر آوار جان باختند که شمار زیادی از آن ها کودکان بودند.

هم چنین چندین سال بعد در حادثه ای مشابه، کودکان زیادی در مدرسه ای در ایالت سیچوان چین جان خود را از دست دادند. تحقیقات نشان میداد، دلیل این فجایع ضعف مهندسی در ساختمان ها می باشد. اما مگر نه اینکه سازه های بتنی با آرماتور های طولی مقاوم سازی شده بودند؟

نتایج گویای این موضوع بود که آرماتورهای طولی به تنهایی برای مقاومت در برابر نیروی کششی زلزله کافی نیستند و ساختمان های ما برای تحمل فشار ناشی از زلزله به آرماتور های عرضی نیز نیاز دارند. ساخت خاموت از اینجا شروع شد.

نقش خاموت در سازه های بتنی:

برای ساخت خاموت درجه یک باید حتما از میلگرد هایی استفاده کنیم که کار نکرده و دست اول باشند. میلگرد های ساخته شده از فولاد کارکرده سرخ رنگ هستند و از نظر کارکرد اصلا قابل قیاس با میلگرد های درجه یک نیستند.

 

انواع خاموت
انواع خاموت

 

آرماتور ها یا همان میلگرد ها توسط فرآیند نورد گرم فولاد ساخته می شوند. برای شکل دادن شمش های فولاد به میلگرد، فولاد کار نکرده را توسط غلطک هایی به شکل یک میله ی توپر در میاورند. در این مرحله ما یک آرماتور طولی خواهیم داشت. برای تهیه ی یک آرماتور عرضی یا همان خاموت باید میلگرد را با زاویه ی ۹۰ درجه یا ۱۳۵ درجه خم کنیم. به میلگرد ها با زاویه خم قائم خاموت ساده و به میلگرد ها با زاویه خم ۱۳۵ یا ۴۵ درجه خاموت مهندسی می گویند. در کشور ایران برای ساخت سازه های بتنی از خاموت ساده استفاده می کنند؛ اما واقعیت این است که چیزی که باعث مقاومت در برابر نیروی پیچشی و برشی زلزله می شود، خاموت مهندسی می باشد.

 

انواع خاموت
انواع خاموت

 

تقسیم بندی میلگرد و خاموت بر اساس قطر:

خاموت ها می توانند قطر های متفاوتی داشته باشند. این قطر می تواند در بازه ی عددی ۵ تا ۶۰ میلی متر باشد. میلگرد هایی که قطری کمتر از ۸ میلی متر دارند، به شکل سیم های مفتول قرقره ای در بازار موجود هستند.

میلگرد هایی با قطر ۸ تا ۳۲ میلی متر مستحکم هستند و برای صنایع ساختمانی از آن استفاده می شود. این نوع میلگرد ها به آرماتور های ساختمانی معروف هستند. انواع خاموت  نیز از این نوع میلگرد ساخته می شود. نوع میلگرد در ساخت خاموت بسیار مهم می باشد. این نوع میلگرد باید شکل پذیر باشد و قطر آن کمتر از ۸ و بیشتر از ۱۲ میلی متر نباشد. خاموت ها عمدتا از میلگرد نوع A2 ساخته می شوند.

میلگرد هایی که قطر بیشتری دارند برای ساخت سازه های غول پیکر مانند برج ها و پل ها از آن ها استفاده می شود.

انواع خاموت:

خاموت ها آرماتور های عرضی هستند که دور آرماتور های طولی بسته می شوند تا میلگرد های راستا به هنگام وقوع زلزله دچار بیرون زدگی نشوند. خاموت ها قطر و اندازه ی مشخصی دارند که نباید از استاندارد های تعریف شده کمتر باشد. قطر خاموت ها نباید زیر ۶ میلی متر باشند. خاموت ها باعث استحکام و مقاومت سازه های بتنی در برابر نیرو های چرخشی و برشی می شوند. طبق آیین نامه ی مهندسی راه و ساختمان اگر فاصله ی دو آرماتور طولی بیش از ۱۵ سانتی متر باشد باید بین آن ها از یک آرماتور عرضی نیز استفاده کرد. خاموت ها در دو نوع تنگ باز و تنگ بسته وجود دارند. هم چنین آن ها را می توان در ۵ شاخه ی سنتی، مارپیچی، معمولی، ربات و سلولار دسته بندی کرد.

 • خاموت سنتی: می توان گفت پر کاربرد ترین نوع خاموت در ساختمان های ایرانی، خاموت سنتی می باشد. این نوع از آرماتور عرضی به وسیله ی یک اهرم و با کمک دست ایجاد می شود. ظاهر آن ها مربعی شکل است و خم زاویه ای آن ها ۹۰ درجه می باشد.
 • خاموت مارپیچی: ساخت این نوع خاموت با نوع قبلی متفاوت است و بدون دخالت دست و با استفاده از دستگاه های CNC طراحی و ساخته می شود. اندازه ی این نوع از خاموت ها با توجه به قابلیت دستگاه مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.
 • خاموت های معمولی (ساده) : این نوع خاموت ها هم با دست و هم با استفاده از دستگاه می توانند ساخته شوند. خاموت معمولی اندازه و قالب های متفاوتی دارد و برای اغلب سازه ها قابل استفاده است.
 • خاموت مهندسی : اگر خم قلاب خاموت ها قائم یا صاف باشد خاموت ساده و اگر خم قلاب خاموت ۴۵ درجه باشد با عنوان خاموت مهندسی شناخته می شوند.
 • خاموت ربات: خاموت های ربات شکل بسیار مشابه خاموت های مارپیچی هستند. تنها تفاوت آن ها در مربعی است که گوشه ی خاموت رباتی وجود دارد. ساخت خاموت های ربات هم مانند نمونه ی مارپیچی، بدون دخالت دست و با استفاده از دستگاه خاموت زن CNC می باشد.
انواع خاموت
انواع خاموت
 • خاموت سلولار: آخرین دسته از انواع خاموت ها، نمونه ی سلولار آن ها می باشد که مقاومت بسیار بالایی در سازه های بتنی ایجاد می کنند. این خاموت ها به شکل حلقه ی بسته می باشند و ضعف کششی آرماتور های طولی را در مقابل فشار ناشی از زلزله به خوبی جبران می کنند. این خاموت ها از بر اساس استاندارد های تکنولوژی pi-system ساخته می شوند. این دسته از خاموت ها پیشرفته ترین آرماتور های عرضی موجود در بازار هستند.

دستگاه CNC یا دستگاه خاموت زن، قابلیت تولید خاموت های مارپیچی و ربات را دارد. اما در تولید نوع سنتی خاموت زنی که آرماتور های ایرانی نیز از همین روش استفاده می کنند، نیازی به دستگاه CNC نمی باشد.

تصویری از دستگاه خاموت زن یا CNC

دستگاه خاموت زن
دستگاه خاموت زن

 

 

 

 

منبع : فولاد کادوس

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

 

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

 

قیمت خاموت و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن
قیمت خاموت و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن

 

 

عوامل متعددی بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت تاثیر گذار هستند. پس از بررسی انواع میلگرد و خاموت و نقد مزایا و معایب آن ها در این مقاله قصد داریم به ذکر و توضیح عواملی که بر روی قیمت میلگرد می توانند تاثیر گذار باشند، بپردازیم. قرن بیست و یکم, عصر فناوری و اطلاعات می باشد. شما می توانید به راحتی و در حالیکه در منزل یا محل کار خودتان هستید، به صورت لحظه ای قیمت میلگرد و یا شاخص سهام بورس آن را بررسی کنید. چون یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد شاخص سهام بورس می باشد که در ادامه ی مقاله بیشتر به آن می پردازیم. همچنین شما می توانید اخبار بازار آهن و قیمت فولاد در پایتخت را با یک جستجوی ساده پیگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت کدامند؟

نمی توان گفت که قیمت کالای به این مهمی و پر کاربرد به یکی دو عامل بستگی دارد. اما، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت بپردازیم. هر چند که قطعا عوامل پنهان دیگری نیز وجود دارند که در برهه های زمانی خاص، می توانند به شدت تاثیر گذار باشند.

 عوامل اصلی تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد به شرح زیر هستند: همچنین این عوامل بر روی قیمت خاموت نیز تاثیر دارند ، چون با تغییر شکل دادن میلگرد ، خاموت ساخته می شود.

 • عرضه و تقاضا
 • قیمت مواد اولیه
 • نرخ دلار و ارز
 • شاخص بورس
 • هزینه حمل و نقل
 • نیاز به صنایع وابسته
 • تورم جهانی و تاثیر مستقیم آن بر بازار

شش عامل بالا جزو مهم ترین موارد هستند که در مورد هر کدام به صورت جداگانه صحبتت می کنیم.

ادامه مطلب

میلگرد و کاربرد آن در صنعت

میلگرد و کاربرد آن در صنعت

میلگرد چیست؟ میلگرد و کاربرد آن در صنعت

میلگرد، نامی آشنا در صنعت ساخت و سازهای بتنی است. این عنصر تقویت کننده از یک نوار فولادی- که به صورت خط راست یا خم های زاویه دار وجود دارد- به عنوان وسیله ی ضد تنش در سازه های سنگ تراشی جهت تقویت و کمک به بتن تحت فشار استفاده می شود.

اگرچه بتن تحت فشار از مقاوت بالایی برخوردار است و برای در هم شکستن ساختار آن باید نیروی زیادی صرف کنیم اما ضعف کششی سازه های بتنی هنگام وقوع زلزله می تواند جان افراد را به خطر بیندازد. میلگرد مقاومت کششی سازه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و تغییرات سطح آن پیوند بهتری را با بتن برقرار می کند.

میلگرد و کاربرد آن در صنعت
میلگرد و کاربرد آن در صنعت

 

میلگرد و کاربرد آن در صنعت

 

در ادامه در مورد انواع میلگرد و کاربرد های آن در صنعت و ساختمان سازی اشاره خواهی کرد.


 انواع میلگرد و کارایی آن ها:

متداول ترین نوع میلگرد ، “فولاد کربن” است که به طور معمول از میله هایی مدور، با الگوهای تغییر شکل تشکیل شده است. انواع دیگری از میلگرد که به راحتی در دسترس هستند شامل “فولاد ضد زنگ” و “میله های کامپوزیتی” ساخته شده از الیاف شیشه، فیبر، کربن یا الیاف بازالت است. نوع دیگری از میلگردها که توسط رزین اپوکسی پوشش داده شده اند، برای مقاومت در برابر اثرات خوردگی -بیشتر در محیط های نمکی- و همچنین مقاوم سازی سازه های کف زمین بسیار مناسب هستند. بسته به نوع نیاز ما و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنیم، می توانیم انواع خاصی از میلگرد ها را در سازه ی خود استفاده کنیم.

ادامه مطلب

خاموت چیست و موارد مصرف آن چه می باشد؟

خاموت چیست و موارد مصرف آن چه می باشد؟

برای آرماتوربندی از میلگرد استفاده میشود واین میلگردها به صورت عرضی و طولی استفاده میگردند. میلگردهایی که در ستونها و تیرها استفاده میگردند میلگردهای طولی نامیده میشوند و میلگردهایی که در راستای عمودی میلگردهای طولی نصب میگردند میلگردهای عرضی نامیده میشوند. خاموت در راستای عرضی استفاده میشود کاربرد اصلی خاموت بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر نیروهای پیچشی و برشی می باشد. خاموتها به دلیل اینکه سازه را در برابر تنشهای زلزله مقاوم میسازند بخش مهمی از سازه های بتنی حساب میشوند

دسته بندی خاموتها:

خاموت ها به دو صورت مهندسی و ساده تولی می گردند که تفاوت ظاهری آنها بر اساس خم دو سر انتهایی آنها می باشد در خاموتهای مهندسی  دو سر میلگرد به صورت ۴۵ درجه خم می شوند و در خاموت ساده خم دو سر به صورت ۹۰ درجه می باشد

خاموتها به صور تنگ بسته و تنگ باز نیز تقسیم بندی می شوند که تفاوت آنها در نوع اجرای آن می باشد

خاموت تنگ باز و تنگ بسته انواع مختلفی دارند که تک شاخه (قلاب)، دو شاخه (رکابی)،تنگ چندشاخه از این موارد می باشد

در حقیقت مقاوت خاموت تنگ بسته در برابر نیروهای پیچشی بیشتر می باشد.

مهمترین ویژگی های خاموت

برای استفاده از خاموتهای طولی می بایست از میلگردهای عرضی استفاده نمود در غیر این صورت تحمل نیروهای برشی را نداشته در باعث تنش و ترک در آنها خواهد شد. اماچنانچه از خاموت به صورت عرضی در سازه استفاده شود این پدیده رخ نخواهد داد. جهت جلوگیری از شکست مقطع در اثر ایجاد ترک مورب که بر اثر برش خالص و یا اثر توام برش و خمش ایجاد می گردد، آرماتور بندی باید به گونه ای باشد که از بازشدن این ترک ها جلوگیری کند.

نوع میلگرد مصرفی در خاموتها

میلگردهایی که برای تولید خاموت استفاده می گردند باید قابلیت شکل پذیری و انعطاف داشته باشند برای همین معمولا از میلگردها ۸ تا ۱۲ با استاندارد A2 استفاده می گردند

چرا خاموت استاندارد بخریم؟

کشور ایران با قرار گرفتن در میان گسلهای فعال، یکی از زلزله-خیز ترین کشورهای منطقه و جهان است. مقاومسازی ساختمانهای ساخته شده به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آنها استفاده از خاموت‌های غیر استاندارد است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع خاموت‌های غیر استاندارد آشنا کنیم.

به طور کلی خاموت‌های غیر استاندارد دارای ۳ ویژگی کلی می‌باشند:
۱ . عدم تطابق آج های آرماتورها با استاندارد (معمولا این آج ها کمتر از میزان استاندارد می باشند.)
۲ . عدم یکنواختی قطر میلگرد در طول (کاهش قطر)
۳ . وجود ترک های مویی قابل مشاهده در طول میلگرد و یا شکستگی خاموت ها در عین اجرا.

وجود کارگاه‌های غیر مجاز تولید خاموت شاید اصلی ترین عامل استفاده از خاموتهای غیر استاندارد در سازه‌ها باشد.

در تصاویر زیر می‌توانید برخی از کارگاه‌های غیر مجاز تولید خاموت را مشاهده نمایید:

۱- مشکل بسیار شایع در تولید خاموت غیر استاندارد تراکم کم یا غیر یکنواختی آجهای میلگرد خاموت است. این عدم تطابق آج های آرماتورها با استاندارد که باعث پایین آمدن مقاومت ستونهای بتنی می‌شود به راحتی و با مقایسه با جدولهای ارائه شده قابل تشخیص است.

در ادامه می‌توانید عکس خاموت‌هایی با تراکم پایین آج را مشاهده نمایید:

۲-یکی دیگر از مواردی که باعث پایین آمدن مقاومت خاموت‌ها می‌شود کاهش قطر میلگرد خاموت است. کاهش شکل پذیری و عدم یکنواختی در نمونه های آزمون شده در آزمایشگاه‌ها به ما نشان داده است که این عدم یکنواختی باعث پایین آمدن چشمگیر مقاومت خاموتها در مقابله با نیروهای جانبی است.

عکس خاموت غیر استاندارد (کاهش قطر میلگرد):

۳-یکی از شایع ترین موارد اجرایی که باعث ناپایداری سازه می‌شود استفاده از خاموت های غیر استاندارد (دارای شکستگی) در سازه های بتنی در کشور ماست.

در عکسهای زیرمی‌توانید چند مورد از خاموت‌های شکسته را مشاهده فرمایید: