عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

 

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد و قیمت خاموت

 

قیمت خاموت و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن
قیمت خاموت و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن

 

 

عوامل متعددی بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت تاثیر گذار هستند. پس از بررسی انواع میلگرد و خاموت و نقد مزایا و معایب آن ها در این مقاله قصد داریم به ذکر و توضیح عواملی که بر روی قیمت میلگرد می توانند تاثیر گذار باشند، بپردازیم. قرن بیست و یکم, عصر فناوری و اطلاعات می باشد. شما می توانید به راحتی و در حالیکه در منزل یا محل کار خودتان هستید، به صورت لحظه ای قیمت میلگرد و یا شاخص سهام بورس آن را بررسی کنید. چون یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد شاخص سهام بورس می باشد که در ادامه ی مقاله بیشتر به آن می پردازیم. همچنین شما می توانید اخبار بازار آهن و قیمت فولاد در پایتخت را با یک جستجوی ساده پیگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت کدامند؟

نمی توان گفت که قیمت کالای به این مهمی و پر کاربرد به یکی دو عامل بستگی دارد. اما، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت بپردازیم. هر چند که قطعا عوامل پنهان دیگری نیز وجود دارند که در برهه های زمانی خاص، می توانند به شدت تاثیر گذار باشند.

 عوامل اصلی تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد به شرح زیر هستند: همچنین این عوامل بر روی قیمت خاموت نیز تاثیر دارند ، چون با تغییر شکل دادن میلگرد ، خاموت ساخته می شود.

 • عرضه و تقاضا
 • قیمت مواد اولیه
 • نرخ دلار و ارز
 • شاخص بورس
 • هزینه حمل و نقل
 • نیاز به صنایع وابسته
 • تورم جهانی و تاثیر مستقیم آن بر بازار

شش عامل بالا جزو مهم ترین موارد هستند که در مورد هر کدام به صورت جداگانه صحبتت می کنیم.

 1. عرضه و تقاضا:

پیش از وارد شدن به هر بخشی از صنعت، باید تحلیل تکنیکال و بررسی اصل عرضه و تقاضا را بدانید. صنعت فولاد هم از این قاعده مستثنی نیست. در بحث عرضه و تقاضا، هر چقدر تقاضا افزایش یابد و عرضه کاهش پیدا کند، قیمت یک کالا سیر صعودی را در پیش می گیرد؛ و اگر تقاضا برای یک کالا کم شود و از آن طرف عرضه افزایش پیدا کند، نمودار قیمت آن کالا یک شیب نزولی دارد. مهم تر از تحلیل عرضه و تقاضا، تحلیل و پیش بینی عرضه و تقاضاست. یعنی شما با بررسی و تحلیل اوضاع بازار بتوانید نتیجه گیری کنید که قیمت فولاد و سود حاصل از این صنعت به چه صورت می تواند باشد. اگر چه همه ی ما خوب می دانیم که در شرایط عدم رکود، صنعت فولاد یک صنعت پر رونق، با تقاضای بالاست.

 1. قیمت مواد اولیه:

برای محاسبه ی هزینه ی میلگرد، ابتدا باید بدانیم که مواد اولیه و تشکیل دهنده ی فولاد چه هستند و قیمت هر کدام به نسبت مقیاس خالص شان در هر کیلوگرم فولاد، تا چه مقدار تاثیر گذار است. مواد اولیه ی پایه در فولاد، عناصر نیکل و کروم و مواد اصلی سازنده ی آن سنگ آهن و آهن آلات قراضه می باشد. کمبود و یا نبود هر کدام از مواد اولیه به صورت مستقیم بر قیمت فولاد تاثیر گذار است. از طرف دیگر با افزایش قیمت فولاد -تحت تاثیر عوامل دیگر- قیمت مواد اولیه به طبع آن افزایش می یابد و ما در این حالت شاهد یک چرخه ی افزایش قیمت هستیم که هر دو عامل به نوعی بر قیمت عامل دیگر تاثیر گذار هستند. گذشته از این موضوع هزینه انرژی صرف شده برای ذوب و شکل دهی فولاد یکی از عوامل افزایش قیمت میلگرد و همچنین قیمت خاموت و سایر صنایع مرتبط مانند پروفیل می باشد. همچنین استخراج سنگ آهن از معادن و انتقال آن ها به کارخانجات فولاد بخش دیگری از هزینه های تهیه ی فولاد و میلگرد می باشد.

 1. قیمت دلار و ارز:

قیمت فولاد و میلگرد، با ارز جهانی و دلار محاسبه می شود. پس به قطع یقین، قیمت دلار و ارز بر روی قیمت کالا ها و صنایع تاثیر بسزایی دارد. کش.ر ما به دلیل داشتن معدن طبیعی سنگ آهن، از صادر کننده های بزرگ اهن به کشور های دیگر است. البته با بالا رفتن قیمت ارز، قیمت فولاد و میلگرد برای مصرف داخلی نیز بالا می رود.

 1. هزینه حمل و نقل:

گزینه ی حمل و نقل نیز یکی از موارد تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و فولاد می باشد. در گذشته حمل و نقل فولاد به صورت هوایی انجام می شد؛ اما با اعمال تحریم ها از سوی دولت آمریکا علیه کشور ایران، صادر کنندگان فولاد مجبور به استفاده از حمل و نقل دریایی شدند که خب هزینه ی بیشتری نسبت به حمل و نقل هوایی دارد. سوخت اصلی هواپیما و کشتی ها نفت و مشتقات آن می باشد که خود این سوخت بسیار تحت تاثیر قیمت ارز و دلار است؛ و به دلیل تحریم شدن خرید نفت ایران، قیمت این سوخت را پایین تر آوردند تا کشور های دیگر ترغیب به خرید شوند. هم چنین قیمت فولاد صادراتی پایین تر از قیمت واقعی آن است تا کشور های وارد کننده ی فولاد، نیاز صنایع فولاد خود را از ایران تامین کنند.

 1. نیاز به صنایع وابسته:

متاسفانه صنایعی که متقاضی خرید ورقه های فولادی و میلگرد هستند، به دلیل ضعف قوای اقتصادی و شرایط رکود بازار قادر به تولید انبوه و با کیفیت محصولات شان نیستند؛ همین امر مانع پیشرفت صنایع فولاد و کارخانجات وابسته به آن می شود. صنایع خودرو سازی یکی از همین متقاضیان است. وجود واحد های کوچک و ضعیف به جای یک صنعت یکتا و قوی باعث دامن زدن به شرایط رکود در بازار می شود. قیمت صنایعی مانند پروفیل تحت تاثیر قیمت فولاد هستند بنابراین اگر صنایعی که مواد اولیه شان را از فولاد تهیه می کنند، -مانند خودرو سازی، بسته بندی و دیگر صنایع- با قدرت بیشتری عمل کنند تقاضا برای صنایع فولادی زیاد می شود.

 1. تورم جهانی و تاثیر مستقیم آن بر بازار:

تورم یکی از عوامل مهم و کلیدی در قیمت صنایع فولاد می باشد. ۳۰ درصد فولاد مورد نیاز جهان از کشور چین تامین می شود و ما بقی آن توسط کشور های توسعه یافته. در چند سال اخیر کشور چین یکی از مشتریان بلا منازع سنگ آهن ایران و سایر کشور های در حال توسعه است. متاسفانه کشور های صادر کننده ی فولاد برای کاهش هزینه ها و استفاده از نیروی کار ارزان صنایع فولاد خود را به کشور های توسعه یافته انتقال داده اند. علت این امر نیز رشد تورم در سال های اخیر بوده است. زمانی که ارزش پول ملی کشور به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند، صادر کنندگان فولاد مجبورند برای تهیه ی مواد اولیه ی مورد نیاز پول بیشتری را کشور های فروشنده پرداخت کنند.

عوامل فیزیکی تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و قیمت خاموت

 

عوامل فیزیکی تاثیر گذار در قیمت میلگرد
قیمت میلگرد و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن

 

عواملی که باید هنگام خرید میلگرد در نظر بگیرید:

هنگام خرید انواع میلگردها، قیمت بر اساس ضخامت و طول متفاوت است. ضخامت بر قیمت کمتر از طول اثر می گذارد. بیشتر پروژه های ساختمان سازی مسکونی از میلگرد ۳/۸ تا ۵/۸ استفاده می کنند.

در وافع خرید یک نوار طولانی از میلگرد مقرون به صرفه تر از خاموت ها و سنجاقی هاست چرا که دور ریز نداشته است. از آنجا که هزینه میلگرد به قیمت فولاد خام بستگی دارد، قیمت ها از فروشگاه به فروشگاه دیگر تغییر نمی کند.

مقاومت در برابر خوردگی می تواند بر قیمت یک میلگرد تأثیر بگذارد. میلگرد با روکش اپوکسی ۱۰ سنت در هر پوند بیشتر از میلگرد بدون پوشش (که به عنوان میلگرد سیاه معروف است) هزینه دارد. در درجه اول، میلگرد اپوکسی  در ساخت و سازهایی که ساختمان در معرض شرایط مرطوب مانند شمال کشور قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. باید قبل از نصب مورد بازرسی بدنه قرار گیرد؛ زیرا نیک های اپوکسی می توانند فولاد را در معرض خوردگی قرار دهند.

هزینه فولاد در هر تن:

بسته به ضخامت، یک تن میلگرد می تواند تعداد زیادی از میله های تو پر را در خود جای دهد. این محاسبات براساس تعداد وزن یک میله۲۰ فوت در یک تن است.

۳/۸ *x 20 = 266 میله

۱/۲ *x 20 = 150 میله

۵/۸ *x 20 = 96 میله

۳/۴ *x 20 = 67 میله

ثبت سفارش در واحد تن معمولاً قیمت کمتری نسبت به خرید چند شاخه به صورت جداگان هدارد. با این حال، قیمت میلگرد مستعد نوسانات بازار فولاد است. در حالی که قیمت چنین کالاهایی می تواند از روز به روز دیگر متفاوت باشد.

می توان یک تن میلگرد را از ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار برای میلگرد های ۱۲ متری از تامین کنندگان ایرانی تهیه کرد. حداقل خرید از بسیاری از تأمین کنندگان ۱۰ تا ۱۰۰ تن می باشد. این تأمین کنندگان عموما به مشاغل مهم ساختمانی می فروشند.

نوع میلگرد یا خاموت

در مقاله ای قبل تر گفته بودیم ، در مختصری در مورد انواع میلگرد  و انواع خاموت بحث کرده بودیم.

نوع میلگرد یا خاموت روی قیمت آن تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال ، قیمت خاموت ساده ارزان تر از خاموت مهندسی می باشد.

شما عزیزان می توانید قیمت روز میلگرد و خاموت را از منوی سایت مشاهده نمایید.